Ερευνητικές Εργασίες

2016 Διαθεματική Συνδιδασκαλία Φιλοσοφίας & Γεωμετρίας

Την Παρασκευή 14/10/16,την έβδομη ώρα του ωρολόγιου προγράμματος, οι μαθήτριες και μαθητές των τμημάτων Β1 και Β3 του σχολείου μας παρακολούθησαν  τη διαθεματική συνδιδασκαλία των μαθημάτων της Γεωμετρίας και της Φιλοσοφίας από τους καθηγητές τους Λασκαρίδη Σπύρο και Ζιαζοπούλου Σταυρούλα. Οι μαθητές με έκπληξη, πολύ ενδιαφέρον και προσοχή παρακολούθησαν να απλώνεται μπροστά τους η στενή σχέση της φιλοσοφίας του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη με τη Γεωμετρία και τη μαθηματική σκέψη. Η εμπειρία της διεπιστημονικής προσέγγισης της γνώσης ικανοποίησε εξίσου τους μαθητές και τους καθηγητές.

Παρατίθεται το έντυπο υλικό που δόθηκε στους μαθητές, με τα κύρια σημεία του μαθήματος.