Διδακτική επίσκεψη στη Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του Ε.Μ.Π.

Στις 28 Νοεμβρίου 2023 μαθητές Θετικού Προσανατολισμού από τη Β και Γ Τάξη του σχολείου μας ξεναγήθηκαν στη Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου από τον καθηγητή του Ε.Μ.Π. κ. Σωτήριο Καρέλα, την κ. Κλαίρη Ταμπάκη, η οποία ακούραστα ανέλαβε το συντονισμό της επίσκεψης, και την ομάδα του, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές μου. Υπεύθυνος για την οργάνωση της διδακτικής επίσκεψης ήταν ο Φυσικός κ. Λάζαρος Αβραμίδης και συνόδευσαν η Διευθύντρια του σχολείου κ. Αικατερίνη Ρήγα και η Βιολόγος κ. Βασιλική Αντωνίου. Τα παιδιά ενημερώθηκαν σχετικά με το επάγγελμα του Μηχανολόγου Μηχανικού, τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασης, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο Εξωτερικό. Ο Αγαπητός Καθηγητής του Ε.Μ.Π. κ. Σωτήρης Καρέλας με το δικό του μοναδικό και ξεχωριστό τρόπο έλυσε όλες τις απορίες των μαθητών και των μαθητριών σχετικά με τις προοπτικές, τις σπουδές (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές) που προσφέρονται σε ένα Μηχανολόγο Μηχανικό.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Σωτήρη Καρέλα και την κ. Κλαίρη Ταμπάκη για τη φιλοξενία στις εγκαταστάσεις των Μηχανολόγων Μηχανικών στην Πολυτεχνειούπολη του Ζωγράφου και ευχόμαστε να δούμε τους μαθητές μας φοιτητές στο Ε.Μ.Π.