Διδακτική επίσκεψη στην Action aid

Το 26ο ΓΕ.Λ. Αθηνών-Μαράσλειο στις 16-11-2023 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην action aid (Πέτρας 93, Κολωνός) με τους μαθητές της Α Λυκείου, τμήμα Α4 και συμμετοχή στο πρόγραμμα “προς φυγή”.

Στόχος ήταν η ευαισθητοποίηση και η βιωματική προσέγγιση των μαθητών σχετικά με τις μετακινήσεις πληθυσμών και τα προβλήματα ένταξης στις νέες πατρίδες. Η διαχρονικότητα του φαινομένου μέσα από μια σειρά διαδραστικών ασκήσεων, θεατρικών δρώμενων και παιχνιόδραση ανδείχθηκε και κατέστησε τους μαθητές κοινωνούς και συνοδοιπόρους σε μια ανάλογη εμπειρία όπου αναγκάστηκαν να “κοιτάξουν αντίθετα από τη γενέτειρά τους”, ώστε να αναλάβουν δράση και να προβληματιστούν. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τις εκπαιδευτικούς Αντωνίου Βασιλική, ΠΕ04.04 και κ. Νικολοπούλου Γλυκερία, ΠΕ02.