Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
Δράσεις

2015 «Θέματα Διαφυλικών Σχέσεων»

Το πρόγραμμα αφορά τη Σεξουαλική αγωγή. Σε συνεργασία με τη Σύμβουλο Υγείας κ. Χιόνη Μαίρη οι υπεύθυνες καθηγήτριες Σταυρούλα Ζιαζοπούλου και Σταματίου Μαρία έθεσαν ως στόχο την ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τις ψυχοσωματικές αλλαγές που η εφηβεία επιφέρει, τους ρόλους των δύο φύλων μέσα στην κοινωνία, την ετερόφυλη και ομόφυλη ερωτική σχέση, την αντισύλληψη, την προφύλαξη από τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Ακόμη έγιναν βιωματικές δράσεις προκειμένου οι μαθητές να εξοικειωθούν με την αναγνώριση και τη διαχείριση των συναισθημάτων τους, την κριτική επεξεργασία των προτύπων εξωτερικής ομορφιάς και την αποδοχή του αναγκαίου και ισότιμου «δούναι και λαβείν» στις σχέσεις. Αρωγοί στην προσπάθειά μας υπήρξαν οι: κ.Λύκαρη Μαρουσώ, Ψυχολόγος και η κ. Τσαγκαλάκη Μαρινάση, Εκαπαιδευτικός, από το «Κέντρο Πρόληψης», ο κ. Παπαθανασίου Ζήσης, Γυναικολόγος-Σεξολόγος από το «Σεξολογικό Ινστιτούτο», η κ. Φόλιου Παρασκευή από το ΚΕΕΛΠΝΟ.

Μαθητές του προγράμματος:

Καζάνη Ελίνα                          Τσουγκτάι Μαρία

Μουγκός Θέμης                       Χαρατσάρη Μαριαλένα

Ομηρίδης Τριαντάφυλλος        Πάσχου Εύα

Ντούβαλης Κώστας                 Ντεστρέζα Τζώννυ

Μόκας Ιάσονας                        Κολοκώτσιος Ορέστης

Ξανθάκος Πέτρος                    Παπαδοπούλου Ελένη

Τσικλαούρη Μαριάμ                Ψαράκης Μίνως

Προδρομίδης Ιάσονας              Χιώτη Ευφροσύνη

Καριψιάδη Έλλη                      Πετσανά Αργυρώ

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ζιαζοπούλου Σταυρούλα, φιλόλογος- Σταματίου Μαρία, οικονομολόγος

2015 diafylika themata