Εκδηλώσεις Παλαιότερων Ετών

2017 Αδελφοποίηση

ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ του σχολείου μας 26ΟΥ ΓΕΛ ΑΘΗΝΩΝ (ΜΑΡΑΣΛΕΙΟΥ) και του ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΜΑΚΑΡΙΟΥ Γ? ΔΑΣΟΥΠΟΛΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

Το σχολείο μας πραγματοποίησε αδελφοποίηση με το σχολείο του Λυκείου Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ? της Κύπρου, η οποία έλαβε χώρα κατά την πενθήμερη εκδρομή που πραγματοποιήθηκε από τη Β? τάξη του Λυκείου μας, στις 21 με 25 Μαρτίου 2017.

Κατά την τελετή τα δύο σχολεία, με προηγούμενη συνεργασία μεταξύ των Υποδιευθύντριας κ. Μαρίας Γαλάζη, Φιλολόγου κ. Ιφιγένειας Ποντίκη και Μουσικού κ. Ιωάννας Σατραζάμη, από το σχολείο της Κύπρου, και της Φιλολόγου Σταυρούλας Ζιαζοπούλου εκ μέρους του σχολείου μας, πραγματοποίησαν κοινή γιορτή για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου. Στη γιορτή συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της Β? τάξης, πενήντα πέντε (55) στον αριθμό, με τραγούδι, αφήγηση κειμένων και δημοτικούς χορούς.

Η υποδοχή και η φιλοξενία εκ μέρους του αδερφού σχολείου ήταν περισσότερο από ένθερμες. Οι εντυπώσεις όλων των συμμετεχόντων στην εκδρομή και τη γιορτή, μαθητών και συναδέλφων είναι εξαιρετικές. Με τις επισκέψεις στα ιστορικά μνημεία 10.000 χρόνων Ιστορίας, την ενημέρωση για τον αγώνα και τους μάρτυρες της ΕΟΚΑ αλλά και για τη σημερινή κατοχή του βόρειου τμήματος του νησιού, οι  μαθητές έφυγαν από την Κύπρο, βαθιά ευαισθητοποιημένοι αλλά και ενθουσιασμένοι για τη συνολική εμπειρία.