Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
Εκδηλώσεις Παλαιότερων Ετών

2015 Σχ. Παράσταση “Φον Δημητράκης”

Η θεατρική ομάδα του 26ου ΓΕΛ Αθηνών εργάστηκε κατά το σχολικό έτος 2014-15 και παρουσιάζει το θεατρικό έργο «Φον Δημητράκης» του Δημήτρη Ψαθά, γραμμένο το 1946. Το έργο αναφέρεται στις προσπάθειες ενός  παλαιού πολιτευόμενου, του Δημήτρη Χαρίτου, να αναρριχηθεί στην εξουσία πάση θυσία κατά την περίοδο της Γερμανικής Κατοχής. Ο αδελφός του όμως αλλά και τα παιδιά του Δημητράκη συμμετέχουν κρυφά στην Αντίσταση. Όταν τελικά γίνεται Υπουργός με τη συναίνεση των Γερμανών, ο Δημητράκης θα βρεθεί μπροστά σε διλήμματα υπαρξιακά, οικογενειακά, ηθικά και θα δει το όνειρο του να θρυμματίζεται μπροστά στη λαϊκή και οικογενειακή κατακραυγή. Είναι ένα έργο για τη δίψα της εξουσίας, τον αγώνα και την αντίσταση κατά του δυνάστη μέσα από μια ευτράπελη και αποδραματοποιημένη ματιά του κορυφαίου κωμικού θεατρικού συγγραφέα Δημήτρη Ψαθά, το οποίο παραμένει ζωηρά επίκαιρο.

Οι μαθητές που συμμετέχουν στη θεατρική ομάδα:

Μαρίνα Αβδή,

Bασιλική Βαϊκούση,

Ειρήνη Δόξα,

Αριάδνη Ζυγομαλά,

Ηλέκτρα Κατσιμίχα,

Τζον Ντεστρέζα,

Πέτρος Ξανθάκος,

Ερρίκος Κουνάλης.

Υπεύθυνη του Προγράμματος είναι η φιλόλογος     Αφροδίτη  Δαφέρμου.