Διδακτική Επίσκεψη στο Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες του Α2 είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, οδός Νοεφύτου Δούκα 4, όπου ξεναγήθηκαν μαζί αρχικά στις μόνιμες εκθέσεις του μουσείου, που στεγάζονται στο κεντρικό κτίριο του μουσείου, ενώ στη συνέχεια,  είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην νέα έκθεση «Χαιρώνεια, 2 Αυγούστου 338 π.Χ.: Μια μέρα που άλλαξε τον κόσμο» του μουσείου που παρουσιάζεται στο  Μέγαρο Σταθάτου και στην Πτέρυγα Νεοφύτου Δούκα, υπό την επιμέλεια των Επιστημονικών Διευθυντών του Μουσείου Δρων Παναγιώτη Ιωσήφ, καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Radboud της Ολλανδίας, και Ιωάννη Φάππα, Επίκουρου Καθηγητή Προϊστορικής Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.  Την επίσκεψη οργάνωσε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Αντωνίου Βασιλική, ΠΕ02, η οποία και συνόδεψε τους μαθητές και τις μαθήτριες, μαζί με την εκπαιδευτικό Γούσκου Σοφία, ΠΕ06.