Διδακτική Επίσκεψη στην Ιατρική Αθηνών

Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας από την Γ’ Τάξη της Ομάδας  Σπουδών Υγείας, αλλά και από την Β’ Τάξη, από την  Ομάδα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών επισκέφθηκαν την Ιατρική Σχολή Αθηνών  ΕΚΠΑ , όπου συνομίλησαν με καθηγητές και καθηγήτριες της σχολής. Επίσης, ξεναγήθηκαν στο Ανθρωπολογικό Μουσείο της Ιατρικής Σχολής, που ιδρύθηκε το 1886 και είναι ένα από τα αρχαιότερα Μουσεία του Ανθρώπου στην Ευρώπη, στο Μουσείο του Εργ/ρίου Παθολογικής Ανατομικής, που  στεγάζεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Α’ Εργαστηρίου Παθολογικής Ανατομικής της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ και περιλαμβάνει την ιστορική συλλογή Rokitansky, εμπλουτισμένη από τον 19ο αιώνα μέχρι σήμερα με μεγάλο αριθμό παθολογοανατομικών εκθεμάτων,  στο Μουσείο Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής, που ιδρύθηκε το 1877, στο Κ.Ι.Π. Κέντρο Ιατρικής Προσομοίωσης και στο  Εργαστήριο Πειραματικής Χειρουργικής και Χειρουργικής Έρευνας. Την επίσκεψη οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Αντωνίου Βασιλική, Πε04.04 και Γούσκου Σοφία, ΠΕ06.