Δράση Ενημέρωσης από τη ΓΑΔΑ

Δράση Ενημέρωσης από τη Διεύθυνση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΓΑΔΑ

Τη Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθήτριες και η μαθητές της Α’ τάξης του Σχολείου μας έλαβαν μέρος σε δράση ενημέρωσης που πραγματοποιήθηκε από τη Διεύθυνση Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΓΑΔΑ. Συγκεκριμένα ο Δρ. Γεώργιος Α. Νάκος Α/Α’ (ΥΓ) Ψυχολόγος, με διαδραστικά μέσα και διάλογο με τους μαθητές και τις μαθήτριες, ενημέρωσε για θέματα που αφορούν όλους τους σύγχρονους ανθρώπους και ειδικά τους ανήλικους μαθητές, όπως φαινόμενα διαδικτυακού εξαναγκασμού και εκφοβισμού, φαινόμενα διαδικτυακής παραπλάνησης μέσα από λογαριασμούς μέσων κοινωνικής δικτύωσης και διαδικτυακών παιχνιδιών, ψεύτικους διαδικτυακούς λογαριασμούς, προκλήσεις μέσω διαδικτύου, περιπτώσεις εκδικητικής πορνογραφίας και στοχοποίησης θυμάτων στον πραγματικό κόσμο, εκφοβισμό μέσω διαδικτύου, διαδικτυακά παιχνίδια και χρόνο παραμονής σε αυτά, διαδικτυακές απάτες. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, έμαθαν, έλυσαν απορίες και συνολικά η Δράση άφησε σημαντικό αποτύπωμα στους μαθητές αλλά και στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν.

Ανήλικοι στο Διαδίκτυο

Ασφάλεια στον Κυβερνοχώρο