2017 ΓΙΟΡΤΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

9 Μαΐου 2017, 18:00-21:00

Πειράματα επίδειξης στη φυσική για όλες τις ηλικίες

Σας προσκαλούμε στη Γιορτή της επιστήμης του 26ου Γενικού Λυκείου Αθηνών (Μαράσλειο) που φιλοξενείται στο Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα, τηλ. 210 3689502-6).

Οι μαθητές της σχολικής ομάδας πειραμάτων φυσικής του 26ου Γενικού Λυκείου Αθηνών παρουσιάζουν και εξηγούν πρωτότυπα πειράματα επίδειξης σχετικά με μία σειρά φυσικών φαινομένων. Επίσης, παρουσιάζουν τον «δορυφόρο» τύπου CANSAT, που κατασκεύασε η ομάδα CAN.I.S. (CANInfraredSatellite) του σχολείου μας, κατακτώντας την πρώτη θέση στον διαγωνισμό CANSATinGREECE. Η ομάδα θα λάβει μέρος στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό CANSATSinEUROPE, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στη Γερμανία φέτος το καλοκαίρι.

Η σχολική ομάδα πειραμάτων φυσικής, αποτελούμενη από περίπου 30 μαθητές όλων των τάξεων του 26ου Λυκείου, δραστηριοποιείται τα τελευταία έξι χρόνια. Οι συμμετέχοντες, όχι μόνο εξοικειώνονται με τα όργανα και τις διατάξεις του σχολικού εργαστηρίου, αλλά κατασκευάζουν οι ίδιοι διατάξεις για την επίδειξη διαφόρων φυσικών φαινομένων. Επίσης, η ομάδα συμμετέχει σε πολλές εκδηλώσεις επικοινωνίας της επιστήμης (Βραδιά ερευνητή, MindtheLab, AthensScienceFestival, Η φυσική μαγεύει), ενώ κάθε χρόνο κλείνει τη δράση της με τη Γιορτή Επιστήμης, μία εκδήλωση ανοικτή στο κοινό.

Υπεύθυνος καθηγητής: Τάκης Λάζος, φυσικός.

Attachments:
Download this file (2017 POSTER_GIORTH_EPISTHMHS_2017_50x70_FIN.pdf)2017 POSTER[ ]157 kB
Download this file (2017 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ 2017 (1).pdf)2017 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ[ ]753 kB